Vađenje zuba u blizini sinusa

Vađenje zuba u neposrednoj blizini sinusu važan je stomatološki zahvat koji zahtijeva posebnu pozornost i stručnost.  Ova regija lica karakteristična je po uskoj anatomskoj povezanosti korijena stražnjih gornjih zuba (posebice kutnjaka) s maksilarnim sinusom, što može dovesti do različitih komplikacija. U nastavku slijedi detaljan prikaz ovog zahvata, uključujući pripremu, najčešće razloge, moguća odstupanja te preporuke za oporavak.

Anatomija gornje čeljusti i maksilarnog sinusa

Maksilarni sinus najveća je šupljina među paranazalnim sinusima i smješten je u tijelu gornje čeljusti. Njegov krov čini dno očne šupljine, dok mu dno često dolazi u neposrednu blizinu vrškova korijena gornjih bočnih zuba. Zbog te anatomske osobitosti, korijen gornjeg kutnjaka može ponekad prodirati u šupljinu sinusa ili biti vrlo blizu njegove sluznice. To je razlog zašto je vađenje takvog zuba složenije i zahtijeva dodatnu pažnju.

Razlozi za vađenje zuba uz sinus

  1. Karijes i infekcije: Teški karijes koji zahvaća veći dio zuba i prodire duboko u korijen može uzrokovati kronične upale. Ako je zahvaćeno područje blizu sinusa, postoji opasnost da se infekcija proširi i na sluznicu sinusa, uzrokujući sinusitis.
  2. Paradontalne bolesti: Uznapredovani parodontitis često dovodi do nestanka kosti oko korijena zuba, zbog čega se zub rasklimava i postaje nefunkcionalan. Ako parodontalni džepovi dosegnu sinusnu membranu, može doći i do perforacije sinusa.
  3. Fraktura zuba: U slučaju traume ili neuspješnih stomatoloških zahvata, ponekad dolazi do prijeloma korijena. Ako je fraktura loše položena, vađenje zuba postaje jedina prikladna opcija kako bi se spriječile dodatne komplikacije.

Priprema i postupak

Prije samoga zahvata potrebno je napraviti detaljnu dijagnostiku, najčešće pomoću rendgenske snimke (ortopantomograma i CBCT-a). Na taj se način procjenjuje debljina kosti između korijena zuba i sinusa, kao i veličina samog sinusa. Liječnik će provjeriti stanje sluznice, prisutnost upalnih procesa ili bilo kakve anatomske varijacije koje bi mogle otežati zahvat.

Sama ekstrakcija započinje lokalnom anestezijom, koja osigurava bezbolnost postupka. Kirurško vađenje često zahtijeva urezivanje i podizanje režnja sluznice, kako bi se pristupilo korijenu zuba. Uz pomoć posebnih instrumenata (poluga i kliješta) zub se pažljivo odvaja od kosti. Pritom je ključno izbjeći prodiranje u sinusnu šupljinu ili oštećenje sinusne membrane.

Moguće komplikacije i oporavak

Najčešća komplikacija je sinusna komunikacija, odnosno otvor između usne šupljine i sinusa. Ako je komunikacija mala, često će zacijeliti spontano uz adekvatnu obradu. Kod većih defekata potrebno je kirurško zatvaranje mekim tkivom ili posebnim membranama kako bi se spriječile infekcije i kronične upale u sinusu, te nastajanje oroantralne fistule.

Također je važno slijediti postoperativne upute kako bi oporavak bio uspješan. Pacijentu se savjetuje izbjegavati ispuhivanje nosa i stvaranje visokog tlaka u sinusima (npr. snažno puhanje nosa) barem nekoliko dana. Preporučuje se i uzimanje propisanih antibiotika te redovito održavanje oralne higijene uz nježno ispiranje antiseptičkim otopinama. Tijekom razdoblja oporavka poželjno je izbjegavati žvakanje tvrde hrane na zahvaćenoj strani i ne podizati teške predmete kako ne bi došlo do dodatnog pritiska na sinuse.

Vađenje zuba na sinusu vrlo je kompleksan stomatološki zahvat koji zahtijeva kvalitetnu dijagnostiku, preciznu tehniku te stručno znanje kirurga i stomatologa. Pravovremena i detaljna priprema smanjuje rizik od komplikacija i osigurava brži oporavak. U slučaju potrebe za takvim zahvatom, iznimno je važno slijediti savjete stručnjaka, provoditi redovitu kontrolu i pridržavati se propisanih mjera kako bi se očuvalo zdravlje usne šupljine i maksilarnog sinusa.

Naručite se na pregled kod naše doktorice Danijele Komljenović Blitva, dr. med. dent.
Specijaliste oralne kirurgije